Съвети за гладене

Наясно сме, че за голяма част от хората гладенето на дрехи не е от любимите им занимания – досадно е, понякога е трудно с определени материи, а и може да отнеме време. Въпреки всичко, обаче, е необходимост. Ето и няколко съвета как да гладите по-лесно и по-бързо в домашни условия.

1. Най-важното правило – проверете етикета на дрехата преди да започнете да я гладите!

2. Дъската за гладене трябва да е на височината на кръста – така ще виждате по-добре дрехите. Мястото, където ще я поставите, трябва да е добре осветено.

3. Пресушените дрехи се гладят доста трудно, затова е добре да ги гладите леко влажни, или ги напръскайте с малко вода преди това.

4. Ако са се натрупали цял куп дрехи, разделете ги по материи, тъй като определени материи изискват по-специално гладене, най-вече определена температура.

5. Както споменахме, определени материи се гладят по-внимателно от други и ето малко насоки:

• Светлата коприна се глади от лицевата страна, а тъмната – от опаковата. Тази материя се глади през тензух с ютия на ниска температура. Дрехите от изкуствена коприна се гладят със средно гореща ютия, винаги от опаковата страна.

• Вълнените дрехи се гладят още влажни, за да се вдига пара, и през тензух.

• Плетените дрехи и тези от трико се гладят сухи и от опаковата страна.

• Дрехите от кадифе се гладят във въздуха, само с пара.

• Внимавайте с изкуствените материи, защото при допир на ютия до тях могат да изгорят бързо или да останат петна. Най-добре е да ги гладите през тензух.

6. Гладете по дължината на дрехите, а не по ширината им, за да избегнете разтягането. 

7. Ризите, полите, роклите, официалните панталони се окачват на закачалки веднага след като се изгладят и не се прибират, докато не изстине плата. Не забравяйте, че ризите се гладят от опаковата страна и започнете от яката. След гладенето на ризата и окачането ѝ на закачалка, закопчейте най-горното ѝ копче (под яката), за да запази формата си.

8. Цветните дрехи се гладят от опаковата страна, за да не останат по-светли линии от ютията. 

9. Дрехи с апликации, мъниста, бродерии, дантели се гладят през тензух. Ако не разполагате с такъв, дрехата се глади от опаковата страна.

10. Не е добре да гладите саката си вкъщи, тъй като е по-вероятно да променят силуета си или да се размъкнат. Препоръчително е да се почистват чрез химическо чистене и да се гладят на пара чрез манекен в професионалните химчита.

Един отговор за “Съвети за гладене”

  1. […] в краищата, ще се намачкат допълнително, което прави и гладенето […]

    Харесвам

Create a website or blog at WordPress.com

%d блогъра харесват това: