Как да перете дрехите си като професионалист!

Вероятно си мислите, че прането вкъщи е лесна работа? Все пак, сигурно сте го правили  десетки, ако ли не и стотици пъти. Понякога обаче имаме нужда да си припомним няколко прости правила, които са и доста важни. Ето защо решихме да споделим нашите насоки за това как да перете като професионалист дори вкъщи, без да съсипвате любимите си дрехи.

1. Спазвайте температурата

Неслучайно на етикета на всяка дреха е посочена максималната температура за прането ѝ. Така или иначе, общите правила са: със студена вода се перат фини тъкани, такива, които лесно се свиват и чувствителни тъмни цветове; хладката вода е за умерено замърсени дрехи и изкуствени материи; на високи градуси се перат белите дрехи и силно замърсени материи.

2. Бели и тъмни дрехи 

Белите дрехи се перат на наистина високи градуси и това предотвратява посивяването на материята. Също така, внимавайте с какви дрехи перете белите си ризи, например. Необходимо е да разделите бялото си пране на замърсени и не толкова замърсени дрехи, защото ако изперете бялата си ризата заедно с други бели, но силно замърсени дрехи, то тя ще попие от тяхната мръсотия по време на прането.

За да запазите цвета на тъмните си дрехи максимално дълго, ги обръщайте на обратно преди да ги сложите в пералнята, както и преди поставянето им в сушилня. Особено важно при тези дрехи е винаги да спазвате символите на етикета – градуси на пране, начин на сушене, възможности за гладене и т.н.

3. Свиване на дрехите

Отново е нужно винаги да обръщате внимание на етикета относно температурата на пране. Ако все пак нещо ви притеснява относно материята и имате подозрения, че дрехата може да се свие, по-добре я изперете на ръка или на ниска температура в пералнята. Относно сушенето, можете да сложите дрехата на закачалка или в сушилнята на минимална температура.

4. Избеляване

Може би всички сме били свидетели колко много боя може да пусне новата ни червена блуза или чисто новите ни тъмно сини дънки. Резултатът от това е или оцветяване на останалото пране, или бързо избеляване на плата. Можете да проверите дали дрехата ще пусне боя като капнете малко вода на някой вътрешен ръб и изстискате плата – ако капките са цветни, то значи трябва да перете тази дреха самостоятелно в пералнята или на ръка.

5. Деликатни тъкани

В тази графа попада най-вече бельото – проверете дали пералната ви машина няма режим „деликатно пране“, за да можете максимално много да съхраните и предпазите тъканите. Препоръчително е да изпирате сутиените си на ръка, и то с хладка вода, за 3-5 минути, а след това оставете да се отцеди, а не го изстисквайте.

6. Перилният препарат

 Добавяйте само толкова количество, колкото е нужно. Дрехите ви няма да станат по-чисти, ако сложите прекалено количество прах за пране – ще се случи точно обратното. Пяната от праха задържа мръсотията, така че колкото повече пяна има, толкова повече дрехите няма да могат да се изплакнат добре и ще останат мръсни.

7. Сортирайте!

Винаги разделяйте дрехите си при пране:

Бяло: винаги перете белите дрехи отделно, защото биха могли да се оцветят при смесване им с цветни дрехи;

Тъмно и светло пране: дори и цветните дрехи е необходимо да бъдат разделяни на тъмни и светли;

Силно замърсени: този тип дрехи винаги се перат отделно от останалите дрехи, за да не се получи засичане на дрехите или замърсяване по време на прането;

8. Не оставяйте прането в пералнята

Никак не е препоръчително прането да стои в пералнята след като програмата е приключила. То започва да съхне, намачква се още повече и се губи ароматът на прах за пране или омекотител. Най-вероятно току-що изпраните ви дрехи да замиришат на мухъл, което никак не е приятно, а и доста трудно ще ги изгладите. Ако нямате време за простиране, извадете дрехите от пералнята и ги „разхвърляйте“ по леглото или столовете си.

9. Петна

Колкото по-скоро вземете мерки срещу петното, щом се е появило, толкова по-добре! В противен случай, то може да стане перманентен детайл от дрехата ви. Изплакнете или накиснете дрехата в студена вода, а след това вече можете да я изперете в пералнята. Ако петното е останало дори и след прането, изперете отново или се консултирайте със специалист, но в никакъв случай не изсушавайте дрехата, защото петното ще се засече и ще остане.

10. Чорапите

Нали знаете за чудовището, което живее в пералнята и яде чорапи? С това можем да си обясним как броят им почти никога не е същият при изваждането им от пералнята, както при поставянето им в нея. Понякога просто се случва да изпуснем някой чорап, а да си мислим, че в момента той се пере. Затова просто броите колко чорапа, или колко чифта, слагате в пералнята и колко са, когато ги вадите. Ако броят е един и същ, всичко е наред 🙂

Create a website or blog at WordPress.com

%d блогъра харесват това: