Mитове за прането

В повечето случаи сме свикнали отвсякъде да получаваме съвети или да четем как да правим нещата по-добре. Всъщност, обаче, много от тези неща не са самата истина. Както и за всичко останало, дори и за прането има много митове, които определено нямат общо с истината. 

Затова решихме да съберем най-популярните от тях, за да направим процеса на пране наистина по-лесен.

Мит 1: Колкото повече перилен препарат използвате, толкова по-чисти ще бъдат дрехите ви

Звучи логично да се предположи, че ако искате дрехите ви да са по-чисти, трябва да използвате повече перилен препарат, но това не е точно така. Прекомерното използване на прах за пране, макар и течен, създава твърде много пяна, която задържа мръсотията в себе си и е необходимо по-голямо количество вода, за да се изплакнат дрехите и да се отстранят остатъците от детергента. 

Препоръката ни е винаги да обръщате внимание на препоръките за дозиране на опаковката.

Мит 2: Не е необходимо да почиствате пералната си машина

На някого може да му се стори странно, че пералната машина трябва също да се почиства – та все пак тя не се ли мие по време на прането?! Отговорът е не.

Добре е да си създадете навик да я почиствате от време на време, тъй като барабанът, гумените уплътнения и филтърът на пералната машина също се замърсяват от власинките и мръсотията по дрехите, което пък може да доведе до бактерии и неприятна миризма. Добра практика е след всяко пране да забърсвате люка и рамката на пералната със суха кърпа или гъба, за да не се задържа влага. 

Предлагат се много специализирани препарати за тази цел и можете да правите това почистване веднъж-два пъти годишно, за да сте сигурни, че пералната ви машина върши работата си по най-добрия начин. Ако прецените, можете да добавяте и препарат за премахване на котлен камък, за да отстраните варовикови отлагания от твърда вода.

Мит 3: Високата температура на сушене е причината за свиването на дрехите

Съществуват различни фактори, поради които някои тъкани са по-податливи на свиване от други. Затова е важно да проверите етикета на облеклото, за да видите дали е подходящ за машинно сушене. Също така, винаги използвайте правилната програма за сушене, тъй като различните тъкани имат препоръчителен праг за температура.

Мит 4: Дрехите от вълна и коприна не могат да се перат в пералната

Ръчното пране на дрехите ще ви отнема много време, особено за тъкани като вълна или коприна. Противно на общоприетото схващане, някои дрехи от вълна или коприна също могат да бъдат изпрани машинно – просто проверете етикета на дрехите за инструкции за пране.

Много от пералните машини имат програми за различни тъкани и материи – „Вълна“, „Деликатни“, „Памук“, „Синтетика“, които са предназначени именно за различните видове дрехи. Също така, ако нещо ви притеснява можете да проверите дали вашата перална има и програма „Ръчно пране“, за да сте по-спокойни.

Мит 5: Белината засилва действието на перилния препарат

Истината е, че е точно обратното! При смесване на хлорната белина и перилен препарат, действието и на двете се елиминира, което пък не води до никакъв ефект. За да позволите и на двата препарата да си свършат работата, изчакайте поне 5 минути след като цикълът на пране започне и прахът за пране е вече разтворен в барабана преди да добавите белината.

Ако имате колебания какво и как да го изперете или просто имате въпроси и нужда от професионален съвет, ние сме насреща, за да ви отговорим и можете да ни откриете във Fаcebook.

Create a website or blog at WordPress.com

%d блогъра харесват това: