Правилна грижа за зимните дрехи

Всички искаме да се грижим правилно за дрехите си, за да можем да ги запазим в добро състояние по-дълго време, съответно и да ги носим по-дълго. Но що се отнася до зимното облекло, много хора си задават въпроса: „Как всъщност трябва да ги пера?“, „Трябва ли да ги давам на химическо чистене?“, „Колко често да ги почиствам, а как да ги поддържам?“. В тази публикация ще се опитаме да дадем малко повече яснота за грижата за зимните дрехи.

Палта и якета:

Окачвайте тежките си зимни палта и якета на здрави закачалки (препоръчително да са дървени), така че теглото им да не деформира закачалката, както и платът да не се разтяга.

Опитайте се да не прибирате палтата си в претъпкани гардероби, за да не се смачкват допълнително.

В повечето случаи, на етикета на зимните якета или палта, е оказано, че трябва да се почистват чрез химическо чистене, заради спецификата на материята или пълнежа им. Затова ви препоръчваме да не експериментирате да го перете в пералната си машина, тъй като рискувате да ги извадите смачкани и не много изпрани, заради големия им обем и малкия обем на пералнята.  По-добре да се доверите на професионалистите и е препоръчително да ги почиствате два пъти годишно – преди да ги облечете за първи път и преди да ги приберете.

Ако имате вълнено палто или пуловер и случайно го изцапате, можете да премахнете леките петна върху вълна, като намокрите петното със студена вода и попиете с помощта на хартиена кърпа. Ако обаче не сте сигурни за произхода на петното, най-добрият вариант е да не го третирате, а да се консултирате с професионалист възможно най-бързо.

Пуловери:

Не окачвайте пуловерите си на закачалка, тъй като се деформират.

Когато перете пуловера си вкъщи, винаги го обръщайте наопаки, за да ги запазите за по-дълго и да избегнете образуването на възелчета.

Вълната е доста деликатна материя, която изисква специално почистване: химическо почистване или изпиране на ръка в студена вода, с прах специално за вълнени изделия, или използване на програма за пране на вълна. Много внимавайте с точната температура на пране, уточнена на етикета на дрехата, тъй като е възможно свиване на тъканта.

Препоръчително е да не използвате много гореща вода за вълнените си дрехи, или дори белина, тъй като и двете увреждат материята.

Кашмирът е друга деликатна, естествена материя, която трябва да се пере на ръка, с хладка вода и малко прах за пране. Не изстисквайте или усуквайте дрехата, а я оставете да се изтече сама, по възможност върху хавлия върху гладка повърхност.

Ангората е естествена материя, която е предразположена към свиване, ако не се поддържа правилно. В повечето случаи, на етикета на дреха от тази материя ще видите, че е позволено само химическо чистене. Ако обаче е указано само пране, това означава да я изперете на ръка със студена вода.  

След пране на ръка или в пералнята без центрофуга на вълнен, кашмирен пуловер или такъв от ангора, най-добре е да сушите дрехата като я поставите легнала върху хавлиена кърпа, на плоска повърхност.

Масова материя за зимни дрехи е акрилът, така наречената изкуствена вълна. За тази материя използвайте програма за деликатни тъкани или за ръчно пране, като добавите мек препарат за пране. Обърнете внимание на етикета за температура на пране.

Не сушете пуловера си в сушилнята, тъй като материята може да се свие. Оставете тази дреха да изсъхне на въздух, но не и на пряко слънце, тъй като избелява много бързо.

Шалове и шапки:

Препоръчително е да ги перете на ръка или с програма за ръчно пране, тъй като се изисква накисване и няколко плакнения, а тези аксесоари събират прах и мръсотия от околната среда и дори пот, които замърсява материите. Все пак не трябва да забравяме, че в повечето случаи шаловете и шапките да от по-деликатни материи, било то и изкуствени, и не бива да се третират агресивно. 

Не забравяйте! В края на зимния сезон е добре да почистите всички зимни дрехи, преди да ги приберете. Именно когато прибираме зимните си дрехи, за да ги заменим с пролетните, могат да се появят молци! Предпазете се като: първо почистите дрехите (молците са привлечени от петна, мръсотия и т.н.), поставете ги в торби или вакуумни пликове, сложете нафталин или напръскайте дрехите със силен парфюм и ги приберете.

Create a website or blog at WordPress.com

%d блогъра харесват това: