Правилна грижа за дрехите от естествена кожа

Есента и зимата са сезони, в които идва времето на якетата, палтата, ръкавиците от естествена кожа и велур, но пък кожените чанти са аксесоар, който ни „служи“ целогодишно. Всъщност, кожените изделия – като всички други дрехи и аксесоари, се нуждаят от правилната поддръжка, почистване и съхранение. Разбира се, грижата може да е специфична за вида на кожата, но в тази публикация ще се опитаме да дадем насоки как да запазите кожените си изделия в добро състояние за по-дълго.

• Всеки производител на изделие от естествена кожа е обозначил на етикета как трябва да се почиства и поддържа то и ви препоръчваме да спазвате насоките. Ако не сте наясно със символите или пък етикетът се е поизтъркал, консултирайте се с професионалист или разпитайте приемчика, когато предавате дрехата за почистване.

Обръщайте внимание на замърсяването по яката, маншетите и ръкавите на якето или палтото и не чакайте прекалено дълго преди да почистите дрехата. Ако замърсяването е прекалено силно, това може да се отрази на външния ѝ вид след почистването – има опасност да се получи силен контраст в цветовете на замърсените и незамърсените части.

Важно е да уточним обаче, че е необходимо да носите внимателно изделията от естествена кожа. Всяко почистване обезмаслява кожата (отнема естествените мазнини) и я състарява. Бихте могли да поискате намаслител при почистването на кожените изделия, особено що се отнася до някои видове кожуси или изделия от естествен велур, така че попитайте за това преди извършване на услугата.

Не бива да мокрите дрехите от естествена кожа, тъй като петната от вода се отстраняват трудно. Ако все пак изделието се намокри, закачете дрехата да изсъхне далече от топлина. Поставянето ѝ в сушилня или в близост до отоплителен уред може да доведе до свиване на кожата и загуба на формата.

Внимавайте, когато обличате дреха от естествена кожа, тъй като петна от парфюм, грим, козметика или дезодорант също се почистват изключително трудно и може да доведе до обезцветяване на кожата.

След края на сезона, грижливо опаковайте кожените си дрехи – в найлонов плик, всяка по отделно, приберете ги на тъмно място и се погрижете да не бъдат нападнати от молци и други насекоми. Химическото чистене до голяма степен дезинфекцира дрехите и е решение на този проблем.

Още полезни съвети, можете да прочетете тук. Ако пък имате колебания какво и как да почистите, или просто имате въпроси и нужда от професионален съвет, ние сме насреща, за да ви отговорим. Можете да ни откриете във Fаcebook или ни пишете оттук.

Create a website or blog at WordPress.com

%d блогъра харесват това: