Как да зареждате пералнята си правилно и да не я претоварвате?

Всеки един от нас, в един или друг момент, е претоварвал пералната си машина вкъщи – дали не е знаел, че го прави, дали е бързал много, дали му е било много важно да изпере някоя конкретна дреха след като вече е заредена пералнята и си е казал „Голяма работа“. Всеки от нас е имал своите причини.

Твърде много дрехи в пералната машина обаче, могат да бъдат проблем, както за изправността на пералнята така и за самите тъкани. 

Като за начало, претоварването на уреда може да повреди вашата машина и да намали ефективността на изпирането. Когато заредите прекалено много дрехи, а след това те се и намокрят, теглото на прането става твърде голямо и е възможно да се увредят различни компоненти, да се появи тропане или в най-лошия случай – да се повреди мотора. В крайна сметка и дрехите няма да бъдат почистени добре, така че може да се наложи повторно пране. Всичко това води до увеличена консумация на електричество и вода, както и евентуално до ремонти на пералнята.

Освен това, когато буквално натъпчете дрехите в пералнята, те нямат място помежду си, за да се завъртят в барана и да се изперат добре. Всички копчета и ципове по дрехите започват да се търкат в тъканите и така има вероятност да извадите любимата си блуза от пералнята с нова дупка по нея. Така че ето и нашите съвети как да избегнете проблемите с пренатоварването на пералната ви машина.

Ако пазите инструкциите на пералната машина, производителят изрично е посочил максимум тегло на пране в килограми. Всяка перална машина има капацитет на натоварване и обем пране, така че е препоръчително да се съобразите с това.

Планирайте: на всички нас ни се иска с една пералня, да изперем всички възможни дрехи, но за съжаление това е невъзможно. Разпределяйте във времето своето пране, като го сортирате по цветове, тъкани, степен на замърсяване, най-подходящата програма за пране спрямо етикета.

Подреждайте дрехите: дори „подреждам“ да не е правилната дума в случая, е необходимо да нареждате дрехите равномерно в барабана. Поставяйте дрехите от двете страни, за да балансирате натоварването, и ако перете чаршафи, пликове за завивки, големи хавлиени кърпи, не ги увъртвайте около него – отново ги слагайте от двете страни. Освен това не пъхвайте дрехите като цял куп, а една по една, защото се усукват една с друга и реално не можете да прецените какво количество зареждате. Ако искате да изперете силно замърсени дрехи, сложете ги първи в пералнята – така в процеса на пране те ще бъдат във вода най-дълго време.

Оставете място: както многократно казахме до момента, на дрехите в пералнята им е необходимо място, за да се изперат добре и да се разтворят препаратите за пране. Най-добрият вариант е да оставяте около 10-15 сантиметра (или около 2/3 запълване) между дрехите и горната част на барабана преди да пуснете пералнята. Така оставяте достатъчно пространство, за да се движат в процеса на пране и то да е достатъчно ефективно.

Комбинирайте: както пренатоварването на пералната машина, така и твърде малкото пране може да се окаже проблем. Затова, за да избягвате тези ситуации, комбинирайте обемисти дрехи с малки артикули. Ако пък ви притеснява изчезването на чорапи или бельо някъде из пералната машина, бихте могли да използвате специални торбички за пране.

Ако имате колебания какво и как да го изперете, или просто имате въпроси и нужда от професионален съвет, ние сме насреща, за да ви отговорим. Можете да ни откриете във Fаcebook.

Create a website or blog at WordPress.com

%d блогъра харесват това: